Jak maskovat fotopast?

„Jak maskovat fotopast?“ ptá se nás spousta z vás, kteří si fotopast pořídili, anebo tak hodlají v nejbližší době učinit. Ačkoliv pro maskování fotopasti neexistuje žádný univerzální návod použitelný pro všechny případy, doporučujeme řídit se několika následujícími pravidly:

1.) Opište si IMEI fotopasti

V menu fotopasti naleznete vedle nastavení i užitečné informace o specifikaci zařízení, včetně tzv. IMEI (International Mobile Equipment Identity). Jedná se o jedinečný kód, kterým je již z výroby označeno každé mobilní zařízení. Pokud tedy vlastníte fotopast s GSM modulem a někdo vám ji odcizí, stačí krádež ohlásit na policii a předat jim ono IMEI. Jakmile se fotopast opět přihlásí do GPRS sítě, PČR je schopná ve spolupráci s příslušným mobilním operátorem odhalit její novou pozici.

2.) Ať vás nikdo nevidí!

Vždy když instalujete fotopast na konkrétní místo, dejte si pozor, aby vás při tom nikdo neviděl. Sama fotopast je velmi nenápadná a zpravidla ji najde pouze ten, kdo ji aktivně hledá.

3.) Kam umístit fotopast?

Zvlášť, pokud pořizujete fotopast na zloděje, která má střežit váš objekt, tak dbejte na její umístění nad úroveň očí dospělého člověka, kde by ji nezvaný host mohl snadno odhalit. V žádném (!) případě však neinstalujte fotopast za sklo! Její pohybové čidlo totiž reaguje na tepelný pohyb, který není přes sklo schopno rozeznat.

4.) Jak maskovat fotopast?

Fotopasti jsou již sami z výroby navržené tak, aby poutaly co nejméně pozornosti. Pokrývají je tak nevýrazné barvy a minimum lesklých ploch, které by ji mohly prozradit. Co se samotného maskování týče, vypomoci si můžete eventuálně listy, větvičkami nebo třeba balzovou kůrou, kterou pořídíte například v chovatelských potřebách. Vždy dejte však pozor, abyste maskováním nenarušili zorné pole fotopasti! Riskujete tak jednak, že čidlo nezaznamená pohyb, a jednat to, že diody ve tmě v případě potřeby nesepnou noční přísvit, čímž by veškerá noční várka snímků byla prakticky nepoužitelná.

5.) Důvěřuj, ale prověřuj!

Bohužel, krádeže fotopastí mají často na svědomí ti zloději, kterým o jejich pozici řekl sám (teď již bývalý) majitel. Buďte proto diskrétní a ať už jste si pořídili fotopast na zvěř nebo zloděje, neříkejte o ní lidem na potkání.

Maskovaná fotopast