Otázky a odpovědi aneb co nevíte o fotopastech

Co je to fotopast?

Fotopast je automaticky fungující digitální řízení navržené pro pořízení fotografií nebo krátkých videí na základě pohybu detekovaném PIR čidlem. Nejčastěji se používá pro zachycení snímků zvěře obývající přírodu, anebo jako bezpečnostní prvek chránící objekt před zloději. Pořízené fotografie a videa se ukládají na SD kartu, přičemž nejmodernější modely s GSM modulem umožňují i volbu odeslání pořízeného snímku na e-mail nebo mobilní telefon.

Vydává fotopast při focení zvuky?

Nikoliv. Fotopasti jsou ze své podstaty navržené tak, aby fotily potichu a zvíře (případně zloděje) při zachycení snímku nevyplašily.

Jak fotí fotopast v noci?

Zatímco přes den fotopast fotí barevně, snímky pořízené v noci jsou černobílé. Platí přitom, že k ostraze majetku jsou ideální fotopasti s neviditelným přísvitem, které zloděje vyfotografují ve vysoké kvalitě, ale zároveň nevyplaší rozsvícením blesku. Konkrétní kvalita snímku se liší na základě specifikace, rozlišení a tím pádem i ceny fotopasti.

Je na fotografii datum a čas pořízení snímku?

Ano. V dnešní době i nejlevnější fotopasti disponují funkcí tzv. „Otisk razítka“. Při pohledu na každý snímek tak bude patrné, kdy byl vyfotografován.

Jak dlouho vydrží baterie ve fotopasti?

Na tuto otázku nelze odpovědět obecně a jednoznačně. Výdrž baterie záleží na její kapacitě, kvalitě a v neposlední řadě prostředí, ve kterém je fotopast nainstalována. Zatímco fotopasti, které většinu času pouze „čekají“ na pohyb a nejsou nuceny aktivně fotit, mohou vydržet na stráži i 6 měsíců v kuse, jiná je situace na frekventovaných místech. Pokud totiž fotopast míří například na frekventovanou ulici, kde denně desítky a stovky lidí donutí fotopast fotit, vydrží baterie logicky kratší čas. Dále záleží i na tom, jak často je fotopast nucena snímat v noci s přísvitem, a disponuje-li takovou funkcí, pak také jak často posílá MMS majiteli.

Kam umístit fotopast?

Fotopast je vždy dobré umístit nad úroveň snímaného prostoru. Pokud se navíc jedná o fotopast na zloděje, dejte pozor, abyste fotopast neumístili do úrovně očí, kde by ji nezvaný host mohl snadno odhalit.

Na jakou vzdálenost fotopast fotí?

Pohybové (PIR) čidlo rozpozná teplo a pohyb člověka nebo zvěře nejčastěji na vzdálenost 9-13 metrů. Výrobci u moderních a dražších modelů uvádí vzdálenost záběru až na 17 metrů, ovšem jedná se o maximální hodnotu, na kterou se nelze stoprocentně spoléhat. Vždy záleží na konkrétním prostředí a směru pohybu zvířete či osoby. Pokud se totiž člověk nebo velká zvěř pohybuje kolmo k ose objektivu fotopasti, čidlo je zaznamená až na zmíněnou maximální vzdálenost. Oproti tomu menší zvěř, pomalejší pohyby a pohyby „pod úhlem“ zachytí čidlo logicky na kratší vzdálenost.

Bude fotopast fungovat za sklem?

Bohužel, nebude. Čidlo fotopasti reaguje na tepelný pohyb, který není s to zaznamenat přes sklo.

V jakém počasí může fotopast fungovat?

Většina fotopastí je navržena pro venkovní použití, s čímž souvisí jejich odolnost vůči vlhku, vodě i sněhu. Co se teploty týče, fotopasti jako takové jsou navržené pro nasazení v rozpětí -20 °C až + 60 °C. Problém však často bývá v bateriích. Pokud tedy uvažujete o dlouhodobém nasazení fotopastí v náročných podmínkách, doporučujeme investovat právě do kvalitních baterií, z nichž lze namátkou doporučit například Energizer Lithium.